Serwis Powiatu Węgorzewskiego Serwis Gminy i Urzędu Miasta Węgorzewo Serwis Gminy Pozezdrze Serwis Gminy Budry
spacer starostwo
kwadracik Organy władzy
kwadracik Administracja
kwadracik Kontakt
kwadracik Jednostki organizacyjne
kwadracik Zamówienia publiczne
kwadracik Służby, straże, inspekcje
kwadracik Inwestycje Powiatu
kwadracik Ogłoszenia
kwadracik Aktualności
kwadracik Stypendia Powiatu Węgorzewskiego
kwadracik Informacje zarządcy dróg powiatowych
kwadracik Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013
placowki
kwadracik Symbole
kwadracik Współpraca
kwadracik Promocja
kwadracik Ciekawe linki
szukaj
 
 
 
   
 


 
 
 
 
 
spacer spacer
German version Russian version English version
Walory turystyczne

Mazury kojarzone są z rozległymi przestrzeniami jezior, cienistymi lasami, z krajobrazem, w którym nie odcisnęło się jeszcze niszczące piętno cywilizacji i taki jest też Powiat Węgorzewski. Znajduje się tu 100 km2 jezior i rzek oraz 138,6 km2 lasów. Możemy więc miłośnikom natury polecić wycieczki do licznych rezerwatów.
Jednym z większych jest Rezerwat „Siedmiu Wysp” na Jeziorze Oświn o międzynarodowym znaczeniu. Zajmuje powierzchnię 1006,83 ha. W roku 1984 rezerwat został wpisany na listę obszarów wodno - błotnych o znaczeniu międzynarodowym (Konwencja RAMSAR), jako „ostoja interesującej fauny i flory oraz z uwagi na rolę, jaką spełnia jako miejsce wypoczynku ptactwa w czasie wiosennych i jesiennych przelotów”. Rezerwat „Siedem Wysp” jest miejscem lęgowym, żerowiskowym i spoczynkowym wielu rzadkich i bardzo rzadkich gatunków ptaków (np. bielik).

Warto obejrzeć również rezerwat ornitologiczny „Półwysep i wyspy na jeziorze Rydzówka” o powierzchni 26 ha, obejmujący ochroną miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego oraz miejsca odpoczynku ptactwa przelotowego. Jest on kolonią kormoranów i czapli siwych. Znajdują się tu także żeremia bobrów. Niezapomnianych wrażeń dostarcza też rezerwat przyrody, który swoim zasięgiem obejmuje obszar 18 wysp na jeziorach Mamry i Kisajno, zarośli trzcinowych i wyłaniających się ponad powierzchnię jezior kamienisk.
Jeśli chcecie Państwo zobaczyć fragment pierwotnego lasu lęgowego z jesionem i dębem w wieku 140 lat - jedynego tego typu obszaru leśnego w rejonie z roślinnością właściwą temu zespołowi zapraszamy do rezerwatu Mokre, który położony jest na terenie wsi Sztynort Duży.
Dla bardziej aktywnych miłośników natury proponujemy szlaki piesze i rowerowe, a wkrótce też narciarskie wśród pól, łąk, lasów i wzdłuż linii brzegowej rzek i jezior. Przyjeżdżający turyści mają do wyboru krótkie trasy do 30 km - „Leśnym Szlakiem Sapiny” lub długie do 108 km. Więcej o szlakach znajdziesz tu.

Mamy też wspaniałe punkty widokowe np. jeden z najpiękniejszych na wzgórzu nad jeziorem Święcajty, gdzie na świetnie utrzymanym cmentarzu spoczywają żołnierze niemieccy i rosyjscy polegli w I wojnie światowej. Równie piękny widok na jezioro Mamry odsłania się z półwyspów Kal i Zwierzyniecki Róg, a także z mostu nad przesmykiem między Kirsajtami i Darginem.

Lubisz wodę, a nie umiesz pływać? Zapraszamy na wycieczki statkami wycieczkowymi na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Z Węgorzewa trasa prowadzi pięknym szlakiem przez Mamry, Kirsajty, Dargin i Kisajno obok wysp z koloniami kormoranów i przesmyków na jeziora Święcajty i Dobskie. Chcesz się dowiedzieć więcej zapraszamy do zakładki Żegluga Mazurska.
Miło możecie też Państwo spędzić czas w licznych gospodarstwach agroturystycznych, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta a jednocześnie aktywnie wypocząć pomagając w obejściu, na polu i wdychać świeże powietrze, poczuć zapach świeżo koszonych łąk, spróbować świeżego mleka.
Liczne atrakcje czekają na zwolenników sportów wodnych: szlaki po jeziorach: Mamry, Oświn, Święcajty, Kisajno, Dargin, itd.,
spływy kajakowe Węgorapą. Niosącą swoje wody ku rosyjskiej granicy i dalej do Pregoły. Ten szlak to wyzwanie dla wytrwałych, gdyż długość nurtu rzeki (od Mamr do rzeki Pisy) wynosi 139,9 km. Malownicza i urzekająca naturalnością jest rzeka Sapina - łącząca Mamry z jeziorem Gołdopiwo. Spływ można zakończyć w Ogonkach lub płynąć szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Jedną z atrakcji spływu jest śluzowanie w Przerwankach, dostarczające niezapomnianych wrażeń.

Oprócz pięknych widoków mamy również bardzo czyste powietrze - oddychajcie więc Państwo pełną piersią, spacerując po lasach, które zamieszkane są przez jelenie, sarny, rysie, borsuki, pospolite lisy i jenoty. Bazę żerową, spokój, dobrze rozwiniętą sieć kanałów i rowów melioracyjnych znalazły na terenie powiatu bobry. O czym świadczą liczne spotykane żeremia.
Tropicielom historycznych śladów proponujemy obejrzenie zabytków i budowli, w tym kościół parafialny św. Piotra i Pawła, Muzeum Kultury Ludowej, Pałac w Sztynorcie, Kanał Mazurski i bunkry w Mamerkach - opisane w zakładce atrakcje turystyczne.

Natomiast poszukiwaczom wakacyjnych przygód polecamy letnie koncerty szantowe w portach: Keja w Węgorzewie, Tiga Jacht w Sztynorcie oraz w okolicznych pubach, a także barwny tłum i klimat letniej kanikuły oraz szeroki wachlarz imprez kulturalno-rozrywkowych i sportowych (patrz. Imprezy i Kalendarz imprez).
Piękno, relaks i odpoczynek to jest właśnie to co chcemy zaoferować Państwu w Powiecie Węgorzewskim.
spacer spacer
spacer
prezentacja
kwadracik Polożenie
kwadracik Historia
kwadracik Walory turystyczne
kwadracik Atrakcje
kwadracik Imprezy
kwadracik Galeria zdjęć
kwadracik Panoramy 360 °
kwadracik Mapa interaktywna
kwadracik Mapa dojazdu
turystyka
kwadracik Noclegi
kwadracik Gastronomia
kwadracik Aktywny wypoczynek:
mini kwadracik Sporty wodne
mini kwadracik Wędkarstwo
mini kwadracik Inne formy wypoczynku
kwadracik Trasy turystyczne
kwadracik Obsluga turysty
kwadracik Kalendarz imprez
informacje
kwadracik Urzędy
kwadracik Organizacje pozarządowe
kwadracik Instytucje i inne
kwadracik Instytucje kultury
kwadracik Komunikacja
mini kwadracik PKS
mini kwadracik PKP
mini kwadracik TAXI
mini kwadracik Żegluga Mazurska
kwadracik Pogoda
kwadracik Ważne telefony
kwadracik Banki i bankomaty
kwadracik Usługi samochodowe
kwadracik Ubezpieczenia
kwadracik Kościoły
kwadracik Apteki
kwadracik Sport

powiadomienie o nowosciach
ok
  podaj e-mail
  zapisz się
odmów
Program Współpracy Transgranicznej Litwa -Polska-Rosja 2007-2013 jest współfinansowany ze œrodków Unii Europejskiej
  Projekt i hosting Studio Kolor e-mail: admin@wegorzewo.pl